Nowe inwestycje – skąd to się wszystko bierze?

2 komentarze

Kredyt Nieruchomości
Nowe inwestycje

 

Od kilku lat można obserwować jak deweloperzy budują w najlepsze kolejne mieszkania. Według raportów obecnie rozpoczęta jest budowa prawie 5 400 mieszkań, natomiast pozwoleń na budowę jest wydanych o 2 000 więcej, więc  można się spodziewać niebawem nowych inwestycji. Co tak naprawdę decyduje o tak dużej aktywności inwestorów?

Sprzedaż i pieniądze

Gdyby mieszkania się nie sprzedawały, to wiadomo, że nie byłoby tak wielkiej ekspansji deweloperów. Tymczasem popyta na nowe mieszkania jak najbardziej nie ustaje i zapewnia zyski z inwestycji. Dodatkowo inwestorzy są przekonani, że ten wzrostowy trend się utrzyma i tym samym rozpoczynają kolejne inwestycje. Obserwuje się przede wszystkim najważniejsze wskaźniki ekonomiczne, dzięki którym można przynajmniej po części przewidywać jak to będzie wyglądało w kolejnych kilku miesiącach.

Silna konkurencja rynkowa

Konkurencja jest w tej branży bardzo duża i można obserwować jak silna trwa walka o możliwie największy udział w rynku. Obecnie każdy z deweloperów nie chce zadowalać się małym ułamkiem możliwości, ale poszerzać swoje usługi na kolejne rynki. Oczywiście wiąże się to z zaproponowaniem potencjalnym klientom takich warunków, aby nie chcieli oni iść do innych konkurentów.

Powoduje to więc sytuację, kiedy to nie można sprzedać wszystkich mieszkań i dopiero wtedy rozpoczynać następną budowę. Należy natomiast zapewniać stały dopływ nowych lokali, aby nie zabrakło dla wszystkich chętnych.  W takich przypadkach inwestor musi znacznie wcześniej zabezpieczyć odpowiednie grunty pod nowe inwestycje.

Nowe zasady od UOKiK

Prawdopodobnie duża część deweloperów rozpoczyna inwestycje z powodu nowych przepisów UOKiK, które mówią, że niebawem to deweloper będzie musiał najpierw sam sfinansować cała inwestycję ze środków własnych i kredytu, a dopiero potem będzie miał pieniądze od kupującego.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kupujących, ponieważ zabezpieczają ich przed oszustami, których niestety na tym rynku cały czas nie brakuje. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby zawsze sprawdzać z kim nawiązujesz współpracę.

2 comments

  1. Irek

    Nie ma co, bo deweloperzy trzepią niezłą kaskę, dobrze, że UOKiK wprowadza te przepisy to przynajmniej mniej ludzi wyląduje bez kasy i mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *