Mieszkanie czy dom? – odwieczny dylemat

1 Reply

Dom Mieszkanie
Mieszkanie czy dom

 To chyba odwieczne pytanie osób, które nie do końca wiedzą co dalej robić. Otóż w pewnym momencie przychodzi czas, kiedy to osoba wynajmująca mieszkanie podejmuje decyzję o tym, że ma już dość płacenia komukolwiek, tylko wolałaby zacząć na swoim.

Niezbyt łatwy dylemat

Jednakże pojawia się wtedy pytanie, czy lepiej jest kupić mieszkanie, czy może jakiś ładny domek za miastem, gdzie będziesz miał własną działkę i cieszył się ciszą z dala od miejskiego zgiełku. Dla niektórych osób będzie to oczywiste, jednakże dla innych wielki problem, nad którym będą musieli nieco dłużej przysiąść z rodziną, aby podjąć właściwą decyzję.

Tak naprawdę wiele będzie zależało od osobistych upodobań. Można oczywiście brać w tym wypadku pod uwagę również koszty danych rozwiązań, jednakże priorytetem będzie osobista wygoda i żebyś czuł się dobrze tam gdzie mieszkasz.

Jeśli np. od zawsze marzyłeś o domu, to chyba nie ma się nad czym bardziej zastanawiać, ale już teraz podjąć właściwą decyzję i nie postępować wbrew sobie. Ale skro lubisz życie w mieście i nie przeszkadza Ci ten ciągły pośpiech oraz cieszysz się, że wszędzie masz blisko, to wtedy zostaje Ci mieszkanie.

Więcej pracy przy domu

Nie da się ukryć, że w przypadku domu jest znacznie więcej pracy wokół niego. Zawsze bowiem znajdzie się coś, co wymaga naprawy czy nawet trawnik, który sam się nie skosi. Jest jednak druga strona medalu, bo przecież nie jesteś od nikogo zależny i możesz sobie to urządzić po swojemu, dokładnie tak, jak Ci tylko odpowiada.

W ten sposób na swoim podwórku możesz sobie grillować, urządzać imprezy(o ile oczywiście za bardzo nie przeszkadzają sąsiadom). W domu mieszkasz sam, nie musisz się przejmować, ze sąsiadowi za ścianą będzie przeszkadzało dziecko, czy głośna muzyka.

Ceny, ceny, ceny…

Nie ma co ukrywać, że dobre mieszkanie w centrum większego miasta będzie pewnie około 2 lub 3 razy droższe od domu, który będzie miał większy metraż. Być może trzeba będzie pomyśleć nad tym, żeby szukać jakiegoś lokum nieco dalej od centrum. Niemniej, nawet jeśli zdecydujesz się na mieszkanie bardziej na obrzeżach, to i tak cena za jeden metr kwadratowy będzie wyższa od tego, ile przyjdzie Ci zapłacić za dom.

Warto sobie porównać koszty utrzymania poszczególnych rozwiązań. W przypadku mieszkania wiele pieniędzy pochłania czynsz, dodatkowo dochodzą jeszcze opłaty za wodę, prąd i gaz, o ile nie są to opłaty wliczone w kwotę czynszu.

W domu natomiast wiele pieniędzy pójdzie zapewne w ogrzewanie. Będzie to w dużej mierze zależało od tego, jaki konkretnie system grzewczy dla siebie zechcesz wybrać, bowiem jest tego całkiem sporo.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *