Czy kredyty mieszkaniowe będzie trudniej dostać?

2 komentarze

Kredyt Mieszkanie
kredyt mieszkaniowy

 Niestety w związku z tym, że od przyszłego roku zostaje zniesiony Bankowy Tytuł Egzekucyjny można spodziewać się pewnych trudności w uzyskiwaniu kredytów na mieszkania oraz większe kwoty. Dzieje się tak dlatego, że od tej pory banki nie będą mieć takich przywilejów jak dotychczas w sprawach o odzyskiwanie długów.

I tak źle i tak nie dobrze  

Z jednej strony klienci mogą się cieszyć, szczególnie Ci którzy mają problemy ze spłacaniem, ale z drugiej należy pamiętać, że banki na pewno będą chciały jakoś załatać dziurę finansową, która powstaje przez dłużników. Wtedy też mogą szukać one dodatkowych pieniędzy w podnoszeniu kolejnych opłat za poszczególne usługi bankowe.

Na pewno zmniejszy się również ufność banków wobec klientów, co będzie prowadziło do znacznych utrudnień w otrzymaniu kredytów.

Co oznacza zniesienie tytułu egzekucyjnego?

Przede wszystkim jest to dobra wiadomość dla wszystkich dłużników, bowiem zanim komornik zacznie działać i licytować majątek na poczet długu, to dłużnik będzie miał czas na swoją reakcję. Wiele razy bowiem zdarzają się sytuacje, kiedy to niesłusznie bank domaga się od dłużnika spłaty kredytu, który ktoś zaciągnął poprzez kradzież danych osobowych.

Obecne zapisy Bankowego Tytułu Egzekucyjnego sprawiają, że o jakimkolwiek postępowaniu komorniczym w Twojej sprawie mógłbyś dowiedzieć się dopiero na etapie działań komorniczych, a wtedy jest już mocno za późno na podejmowanie działać, albo przynajmniej jest to niezwykle trudne.

Można się co prawda odwoływać, ale między czasie komornik cały czas może licytować nasz majątek, więc zanim sprawa by się wyjaśniła, dłużnik mógłby zostać bez środków do życia.

Zabezpieczenia kredytów dla banków

Jednakże jeśli zostanie zniesiony BTE, to banki z całą pewnością mogą zażądać dodatkowych form zabezpieczenia od osób zaciągających kredyty. Jednym z nich może być np. podpisanie weksla in blanco. Jeśli zaś chodzi o większe kwoty kredytów, choćby hipotecznych, to wtedy może być konieczna wizyta u notariusza, gdzie osoba starająca się o kredyt złoży pisemne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w razie potrzeby.

2 comments

  1. Tomek

    Już jest bez szału, a jak wejdą te zmiany to dopiero wtedy banki się będą czepiać o każdą pierdołę

  2. Mirek

    No niestety łatwiej już nie będzie, ale z drugiej strony jeśli ktoś zarabia ledwo 3000 na miesiąc to nie może oczekiwać, że ot tak dostanie kredyt na 100 razy tyle 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *